Dried Beans for Mexican Cooking in Canada: Frijol Negro, Pinto, and the Refried-Can Markup
Real CAD prices for frijol negro, pinto and bayo in Canada, dried versus canned refried beans, and which specialty legumes (gandules, alubias carilla) didn't turn up.
Beans are the one Mexican pantry staple that doesn't need a Latin grocer to exist in Canada — every chain carries dried black beans, pinto beans and chickpeas in the baking aisle. What's harder to find, and worth doing the maths on, is the Mexican-format bean: the specific brands (La Costeña, Isadora, La Sierra) that come already cooked, seasoned, or refried the way a Mexican kitchen expects, versus the generic bag of dried legumes a Canadian recipe calls for.
Dried, by the kilo: cheap almost everywhere
| Bean | Canada (CAD/kg) | Source |
|---|---|---|
| Frijol negro, generic bag | $3.83 (907 g, $3.47) | Giant Tiger, 2026-09-24 |
| Frijol negro, "Mi Sabor Latino" brand | $5.85 (1 kg) | Mi Tierra Latina, Vancouver, 2026-09-24 |
| Frijol pinto | $6.35 (1 kg) | Mi Tierra Latina, 2026-09-24 |
| Habas secas (dried fava) | $6.65 (675 g, $4.49) | Voilà (Sobeys), 2026-09-24 |
Dried beans in Canada land close to Mexican shelf prices once currency is set aside — the generic Giant Tiger black bean at $3.83 CAD/kg isn't far off the $35 MXN/kg (≈$2.59 CAD at a rough, unverified ≈13.5 MXN/CAD rate) recorded for Mexican retail in RecetasMexas' own price database (Profeco, June 2026). The gap only opens up once you want the beans already cooked or the specific import brand.
Canned and "ready" formats: a real markup
| Product (format) | Price (CAD) | Price/kg equivalent |
|---|---|---|
| Frijoles de olla, La Costeña, whole cooked, 560 g tin | $6.73 | $12.02/kg |
| Frijoles refritos, Old El Paso, 398 ml tin | $3.96 | $9.95/kg |
| Frijoles bayos refritos, La Sierra, 430 g | $4.35 | $10.12/kg |
| Frijoles negros refritos, Isadora, 430 g | $4.36 | $10.14/kg |
All four are Mi Tierra Latina/Giant Tiger listings dated 2026-09-24. Cooked and refried formats run roughly 2.5–3× the per-kilo price of the equivalent dried bean — which is a normal "you're paying for water, salt and labour" markup anywhere, but it's worth knowing before assuming a Latin grocer's canned aisle is the cheap option. If you're cooking from scratch anyway, the dried bag wins by a wide margin.
A costed pot of frijoles de la olla
A standard home batch: 250 g dried black beans, simmered with water, epazote, onion and salt, yields roughly six ¾-cup servings.
- Canada: 250 g × $3.83/kg (Giant Tiger dried) = $0.96 CAD for the pot, or $0.16/serving. Add roughly $0.55 more for a quarter-onion and a sprig of epazote (epazote at $3.69/25g from Bienvenidos works out to $0.15/g — a single sprig, a few grams, adds only cents).
- Mexico: 250 g × $35/kg MXN = $8.75 MXN for the pot, or $1.46 MXN/serving. At the same rough ≈13.5 MXN/CAD reference (not independently verified for the current date), that's roughly $0.65 CAD for the pot — meaning the raw beans themselves cost about 1.5× more in Canada, a far smaller gap than produce items like tomato or avocado show in comparable calculations.
The refried-can route costs more everywhere it's sold ready-made, but the multiplier is sharper in Canada: a 430 g tin at $4.36 CAD works out to $10.14/kg — over 2.5× the price of cooking the same brand's dried bean at home, whereas a Mexican tienda's canned frijoles refritos typically run closer to double the dried price, not triple.
Brand exists, flavour variant doesn't
This is the nuance worth flagging for anyone building a shopping list off a US or Mexican brand name: La Sierra whole pinto beans and La Sierra refried beans are both confirmed in Canada (Mi Tierra Latina, Vancouver) — but "Frijoles bayos refritos con chipotle" (the chipotle-flavoured refried variant, 430 g) returned zero hits across all four Latin-grocer catalogues checked (Mi Tierra 727 SKUs, Bienvenidos 292, Tres Marias 198, Silk Road 578). Same brand, same base product, one specific flavour SKU missing. That's a real, confirmed absence for that exact product — not a "brand doesn't ship to Canada" situation, since the plain version sits right there on the same shelf.
Legumes that may exist — just not where this research could see them
Two Caribbean-adjacent legumes turned up zero results across every catalogue checked: alubias carilla / black-eyed peas and gandules (pigeon peas). Both are staples in Caribbean and West African cooking as much as in some regional Mexican dishes, and Canada has a substantial Caribbean grocery sector — but those stores mostly don't run the kind of Shopify storefront (/products.json) that this research could query directly, and the big blocked chains (Loblaws, Walmart.ca, T&T) couldn't be checked either. This is explicitly not the same as "doesn't exist in Canada" — it's a blind spot in what was reachable. If you need gandules or alubias carilla, a Caribbean grocery in a city with a sizeable Caribbean-Canadian population (Toronto, Montreal) is the realistic next place to check, not a confirmed dead end.
The bottom line for a shopping list
Buy dried and cook it yourself if a recipe allows the time — the price gap between Canada and Mexico nearly disappears at that level, and it's the cheapest format in both countries. Reach for the canned/refried format only when you specifically need that brand's seasoning profile or you're short on time, knowing you're paying a real, confirmed premium for it.

Founder, Recetas Mexas
Mexican from Puebla, IT professional and foodie. Author of 1000+ authentic Mexican recipes adapted for home kitchens worldwide. Based in Madrid since 2018.
Read more