Mexican Candy and Soft Drinks in Canada: Jarritos Costs Ten Times More Than in Mexico
Real CAD prices for Jarritos, cajeta, chocolate de mesa and Mexican candy in Canada, with a currency-adjusted comparison against Mexican retail — plus what didn't show up at all.
Sweets and soft drinks are where a Mexican pantry item stops being an ingredient and starts being an import product with brand recognition — Jarritos, La Costeña chocolate, mazapán de la Rosa. That also makes this category the clearest place to see exactly how much of the shelf price is "the product" versus "the cost of getting a glass bottle of soda across a border, a customs process, and a national distribution network."
What's confirmed and priced
| Product | Price (CAD) | Source, date |
|---|---|---|
| Jarritos (mandarina, guayaba, mango, tamarindo, toronja), 370 ml | $2.99–$3.40 | Mi Tierra Latina / Bienvenidos, 2026-09-24 |
| Clamato, 1.8 L | $3.88 ($2.16/L) | Giant Tiger, 2026-09-24 |
| Chocolate de mesa, Abuelita, 540 g | $15.99 ($29.61/kg) | Mi Tierra Latina, 2026-09-24 |
| Piloncillo (unrefined cane sugar), 500 g | $3.50 ($7.00/kg) | Mi Tierra Latina, 2026-09-24 |
| Cajeta (goat-milk caramel), 660 ml | $12.99 | Mi Tierra Latina, 2026-09-24 |
| Mazapán de la Rosa, 28 g piece | $0.83 | Mi Tierra Latina, 2026-09-24 |
| Lucas Gusano (chamoy-tamarind candy), 36 g | $1.00 | Mi Tierra Latina, 2026-09-24 |
| Atole instant mix (Klass), 43 g | $1.60 | Mi Tierra Latina, 2026-09-24 |
| Café de olla, ground, 340 g | $18.50 | Mi Tierra Latina, 2026-09-24 |
| Mezcal (artisanal, Durango), 750 ml | $52.00 | SAQ, 2026-09-25 |
| Tequila, 750 ml | $41.50 | SAQ, 2026-09-25 |
All of this is confirmed retail — real listings with URLs, not estimates. And it's genuinely available: five Jarritos flavours across two different Latin grocers, three different tequila-category products through Quebec's liquor monopoly (SAQ). This is not a category with major supply gaps in the specialty-grocery channel.
The number that matters: Jarritos, currency-adjusted
Jarritos in Canada costs $3.40 CAD for a 370 ml bottle — $9.19 CAD/L. RecetasMexas' Mexican retail database (Walmart México, June 2026) lists Jarritos mandarina at $18 MXN for a 1.5 L bottle — $12.00 MXN/L. Converting that Mexican price at a rough, unverified reference of ≈13.5 MXN per CAD gives roughly $0.89 CAD/L equivalent.
That means the same soda, litre for litre, costs roughly 10× more in Canada than in Mexico once currency is accounted for. No other item checked across this whole research project — not chiles, not meat, not herbs — showed a gap that wide. Part of that is bottle size (the Canadian bottle is smaller per unit, which always raises the per-litre price), and part of it is that soda is an extremely low-margin, high-volume product in its home market, subsidized by scale that an imported specialty item in Canada simply doesn't have. Treat the 10× figure as a real, sourced comparison, but not a general rule for the whole candy-and-drinks category — the gap narrows sharply elsewhere.
Smaller, more typical gaps
| Item | Canada (CAD/kg) | Mexico (MXN/kg) |
|---|---|---|
| Chocolate de mesa | $29.61 | $125.00 |
| Piloncillo | $7.00 | $40.00 |
| Mazapán de la Rosa | $29.64 | $285.70 |
Converting the Mexican column at the same rough ≈13.5 MXN/CAD reference: chocolate de mesa's $125.00 MXN/kg becomes roughly $9.26 CAD-equivalent (a ≈3.2× gap against the Canadian price), piloncillo's $40.00 MXN/kg becomes roughly $2.96 CAD-equivalent (≈2.4×), and mazapán's $285.70 MXN/kg becomes roughly $21.16 CAD-equivalent (≈1.4×). Chocolate and piloncillo land in the same 2–3× range this research found repeatedly for pantry staples generally. Mazapán is the outlier on the low end — a 1.4× gap is close to negligible once currency conversion error is factored in, suggesting a nationally distributed candy brand with efficient export logistics prices closer to parity than a bottled beverage does.
Cajeta: a rough same-price finding, with a caveat
Cajeta is sold by volume in Canada (660 ml, $12.99) and by weight in Mexico (250 g, $50 MXN). Converting between the two requires assuming a density for liquid caramel — roughly 1.3 g/ml is a reasonable estimate for a thick dulce de leche-style product, which is not independently verified for this specific product and should be treated as an approximation. Under that assumption, 660 ml ≈ 858 g, putting the Canadian price at roughly $15.14 CAD/kg. The Mexican price of $200 MXN/kg converts, at the same rough ≈13.5 reference, to roughly $14.81 CAD/kg equivalent — landing within a few percent of the Canadian price. If that estimate holds, cajeta would be one of the very few items in this whole research project priced almost the same in both countries — but given the density assumption involved, this should be read as a directional finding, not a precise one.
What didn't show up at all
Every one of these returned zero matches across the four Latin-grocery Shopify catalogues and Giant Tiger, with a control search on an invented word also returning zero (confirming the searches weren't silently broken):
- Boing de mango (200 ml juice box) — the whole Boing/Jumex-adjacent juice-box category wasn't found under that brand name.
- Sangrita — the traditional tequila chaser. Giant Tiger sells non-alcoholic "sangria," a completely different drink that happens to share four letters of the name.
- Indy Dedos (a specific candy SKU) — notably, the brand Indy does exist in Canada, but only as "Indy Cerillos" (a different candy in the same product line); the Dedos variant specifically was not found.
- Frutas cristalizadas / piña cristalizada (candied fruit) — Silk Road Spice Merchant sells candied ginger and candied fennel, but no candied pineapple or mixed candied fruit.
- Jarabe natural (bottled simple syrup) — Giant Tiger's syrup aisle has flavoured syrups and maple syrup, no plain simple syrup.
- Esencia de fresa (strawberry extract) — Silk Road sells almond, mint, orange, lemon, anise and cinnamon extracts; strawberry specifically is missing from that otherwise broad range.
The shopping takeaway
For soda and bottled drinks specifically, the price premium is real and large — budget accordingly, or treat Jarritos as an occasional treat rather than a pantry staple if cost matters. For chocolate, piloncillo and packaged candy, expect a more normal 2–3× premium, in line with most other Mexican pantry imports. And for the handful of specific SKUs that never turned up — sangrita, Boing, candied pineapple — that's a confirmed gap in what these particular catalogues stock, not proof no Canadian retailer anywhere carries them.

Founder, Recetas Mexas
Mexican from Puebla, IT professional and foodie. Author of 1000+ authentic Mexican recipes adapted for home kitchens worldwide. Based in Madrid since 2018.
Read more